NCHSAA Basketball State Playoff Brackets

CHAPEL HILL, N.C. (WITN) — 1A MEN’S BASKETBALL FIRST-ROUND

EAST

#1 Washington County (22-1) vs. #32 Manteo (7-13)

#16 Weldon (15-7) vs. #17 Northside-Pinetown (17-8)

#8 Pamlico County (14-7) vs. #25 Franklin Academy (14-14)

#9 Ocracoke (15-8) vs. #24 Chatham Central (13-9)

#5 Granville Central (17-8) vs. #28 East Columbus (10-15)

#12 Riverside-Martin (16-9) vs. #21 South Robeson (12-12)

#13 North Edgecombe (11-11) vs. #20 Tarboro (14-9)

#4 West Columbus (21-4) vs. #29 East Carteret (9-12)

#3 Northwest Halifax (22-1) vs. #30 Raleigh Charter (11-13)

#14 Rosewood (14-8) vs. #19 Rocky Mount Prep (11-12)

#6 Research Triangle (23-3) vs. #27 Roxboro Community (12-14)

#11 Voyager Academy (18-10) vs. #22 Gates County (12-13)

#7 Princeton (22-2) vs. #26 Falls Lake Academy (16-14)

#10 John A. Holmes (21-4) vs. #23 Camden County (12-14)

#15 Bear Grass Charter (14-8) vs. #18 Louisburg (12-12)

#2 Henderson Collegiate (26-2) vs. #31 Lejeune (11-13)

WEST

#1 Winston-Salem Prep (21-4) vs. #32 Murphy (8-18)

#16 Queens Grant (18-9) vs. #17 East Surry (15-7)

#8 Mitchell (11-14) vs. ##25 River Mill Academy (18-13)

#9 Bishop McGuinness (18-8) vs. #24 Mount Airy (7-15)

#5 Starmount (19-5) vs. #28 Thomas Jefferson (9-14)

#12 Cherryville (20-5) vs. #21 North Stanly (17-6)

#13 South Stanly (17-10) vs. #20 North Stokes (17-6)

#4 Lincoln Charter (21-6) vs. #29 Cherokee (14-13)

#3 North Rowan (24-2) vs. #30 Carolina International (8-17)

#14 Andrews (19-7) vs. #19 Union Academy (17-9)

#6 Hayesville (20-5) vs. #27 Highland Tech (10-13)

#11 Chatham Charter (26-4) vs. #22 South Stokes (8-17)

#7 Highlands (16-9) vs. #26 Langtree Charter (13-16)

#10 Pine Lake Prep (18-8) vs. #23 Bessemer City (14-10)

#15 Albemarle (14-12) vs. #18 Mountain Island Charter (16-7)

#2 Community School of Davidson (24-3) vs. #31 West Montgomery (10-12)

2A MEN’S BASKETBALL FIRST-ROUND

EAST

#1 Farmville Central (26-0) vs. #32 Providence Grove (11-13)

#16 St. Pauls (17-9) vs. #17 Dixon (15-12)

#8 Southwest Onslow (14-9) vs. #25 SouthWest Edgecombe (14-13)

#9 Kinston (22-6) vs. #24 J.F. Webb (12-9)

#5 Reidsville (18-9) vs. #28 James Kenan (14-11)

#12 Randleman (18-7) vs. #21 Trinity (15-10)

#13 Spring Creek (19-7) vs. #20 Bertie (15-11)

#4 Vance County (21-5) vs. #29 Bartlett Yancey (13-13)

#3 Goldsboro (21-4) vs. #30 Clinton (13-13)

#14 Nash Central (9-15) vs. #19 Carrboro (16-8)

#6 Hertford County (16-10) vs. #27 Whiteville (14-11)

#11 Cummings (16-10) vs. #22 North Lenoir (11-14)

#7 South Columbus (19-8) vs. #26 Ayden-Grifton (11-15)

#10 First Flight (18-8) vs. #23 Fairmont (15-12)

#15 South Granville (19-8) vs. #18 West Craven (17-7)

#2 Green Central (19-7) vs. #31 Beddingfield (8-15)

WEST

#1 East Lincoln (25-2) vs. #32 North Surry (9-14)

#16 Bunker Hill (16-10) vs. #17 Lexington (17-9)

#8 Wheatmore (19-7) vs. #25 Lake Norman Charter (10-12)

#9 Wilkes Central (22-3) vs. #24 South Point (14-11)

#5 West Stokes (19-6) vs. #28 West Stanly (13-13)

#12 Walkertown (19-7) vs. #21 Hibriten (20-5)

#13 East Rutherford (19-5) vs. #20 R-S Central (17-9)

#4 Hendersonville (21-2) vs. #29 Carver (11-14)

#3 Shelby (20-5) vs. #30 Bandys (10-12)

#14 Mount Pleasant (21-5) vs. #19 Salisbury (17-8)

#6 Mountain Heritage (19-2) vs. #27 Lincolnton (10-14)

#11 Maiden (22-4) vs. #22 Newton-Conover (16-11)

#7 Draughn (21-5) vs. #26 Patton (14-12)

#10 North Davidson (22-5) vs. #23 Atkins (18-9)

#15 Franklin (17-7) vs. #18 Madison (16-9)

#2 Forest Hills (24-2) vs. #31 Ledford (14-10)

3A MEN’S BASKETBALL FIRST-ROUND

EAST

#1 Hillside (25-1) vs. #32 West Brunswick (25-1)

#16 Terry Sanford (19-7) vs. #17 C.B. Aycock (10-16)

#8 West Carteret (19-5) vs. #25 Southern Nash (14-9)

#9 New Hanover (15-10) vs. #24 Hunt (14-9)

#5 Southern Lee (23-3) vs. #28 Northern Guilford (11-14)

#12 Fike (17-9) vs. #21 White Oak (21-5)

#13 Person (16-10) vs. #20 Eastern Guilford (18-9)

#4 Walter M. Williams (22-3) vs. #29 Northern Durham (10-16)

#3 Eastern Alamance (25-1) vs. #30 Cape Fear (12-10)

#14 Northside-Jacksonville (15-7) vs. #19 Western Alamance (18-8)

#6 Westover (19-6) vs. #27 D.H. Conley (14-10)

#11 South Johnston (23-3) vs. #22 Chapel Hill (15-10)

#7 East Wake (19-6) vs. #26 Rocky Mount (13-10)

#10 Southern Durham (20-6) vs. #23 Northwood (17-9)

#15 Harnett Central (13-11) vs. #18 Dudley (15-11)

#2 Northern Nash (24-1) vs. #31 Havelock (12-11)

WEST

#1 Southwest Guilford (26-0) vs. #32 Watauga (13-12)

#16 Tuscola (19-7) vs. #17 Parkland (15-10)

#8 Hickory (22-4) vs. #25 Asheboro (16-9)

#9 Southern Guilford (21-4) vs. #24 Alexander Central (17-9)

#5 Kings Mountain (19-6) vs. #28 Enka (14-11)

#12 Hunter Huss (20-6) vs. #21 Marvin Ridge (15-11)

#13 North Buncombe (18-8) vs. #20 McMichael (19-8)

#4 Charlotte Catholic (18-8) vs. #29 Ashbrook (16-10)

#3 Freedom (25-2) vs. #30 West Henderson (14-11)

#14 Sun Valley (15-9) vs. #19 Ben L. Smith (13-12)

#6 Asheville (17-9) vs. #27 Northwest Cabarrus (11-12)

#11 A.L. Brown (19-7) vs. #22 A.C. Reynolds (16-10)

#7 Statesville (16-9) vs. #26 Weddington (15-11)

#10 Mount Tabor (18-8) vs. #23 Jay M. Robinson (9-16)

#15 South Iredell (16-8) vs. #18 Concord (15-11)

#2 Cox Mill (24-2) vs. #31 Erwin (13-12)

4A MEN’S BASKETBALL FIRST-ROUND

EAST

#1 Millbrook (24-1), BYE

#16 Riverside-Durham (15-9) vs. #17 Leesville Road (15-12)

#8 Pine Forest (19-6), BYE

#9 Knightdale (20-5) vs. #24 Overhills (16-10)

#5 Holly Springs (19-4), BYE

#12 Broughton (18-9) vs. #21 Green Hope (11-16)

#4 Seventy-First (24-3), BYE

#13 Garner (16-9) vs. #20 Lumberton (16-10)

#3 South Central (25-1), BYE

#14 Rolesville (18-7) vs. #19 Cardinal Gibbons (13-12)

#6 Athens Drive (18-7), BYE

#11 Pinecrest (20-6) vs. #22 Sanderson (8-15)

#7 Hoggard (20-7), BYE

#10 Panther Creek (22-5) vs. #23 Cary (8-16)

#2 Wakefield (22-4), BYE

#15 Heritage (15-11) vs. #18 Apex Friendship (21-6)

WEST

#1 North Mecklenburg (22-3), BYE

#16 Mallard Creek (12-14) vs. #17 Ragsdale (13-10)

#8 Butler (20-6), BYE

#9 R.J. Reynolds (18-6) vs. #24 McDowell (10-15)

#5 Northwest Guilford (18-7), BYE

#12 Myers Park (19-8) vs. #21 Porter Ridge (12-11)

#4 Davie (23-2), BYE

#13 Hopewell (15-10) vs. #20 Berry Academy (13-11)

#3 Olympic (20-5), BYE

#14 East Forsyth (15-9) vs. #19 Rocky River (13-11)

#6 West Charlotte (20-6), BYE

#11 Zebulon B. Vance (19-6) vs. #22 Hough (9-16)

#7 Ardrey Kell (21-5), BYE

#10 High Point Central (16-10) vs. #23 Grimsley (11-14)

#2 Independence (21-6), BYE

#15 Richmond (16-11) vs. #18 Hickory Ridge (13-12)

1A WOMEN’S BASKETBALL FIRST-ROUND

EAST

#1 Pamlico County (23-2) vs. #32 South Stanly (8-17)

#16 River Mill Academy (24-9) vs. #17 Perquimans (17-8)

#8 Cape Hatteras (9-10) vs. #25 Pender (8-16)

#9 Riverside-Martin (19-7) vs. #24 Neuse Charter (14-9)

#5 Vance Charter (24-2) vs. #28 Franklin Academy (11-15)

#12 Northampton County (19-7) vs. #21 Northside-Pinetown (10-10)

#13 Henderson Collegiate (16-8) vs. #20 South Davidson (12-12)

#4 Chatham Central (19-3) vs. #29 Voyager Academy (11-15)

#3 Washington County (16-3) vs. #30 Granville Central (9-16)

#14 Bishop McGuinness (18-8) vs. #19 North Moore (14-11)

#6 Weldon (21-0) vs. #27 Falls Lake Academy (14-15)

#11 John A. Holmes (16-9) vs. #22 Tarboro (13-12)

#7 Princeton (17-6) vs. #26 East Columbus (11-14)

#10 Raleigh Charter (18-6) vs. #23 Gates County (11-13)

#15 Manteo (14-6) vs. #18 Clover Garden (16-12)

#2 East Carteret (18-3) vs. #31 West Columbus (9-16)

WEST

#1 East Surry (22-2) vs. #32 North Stanly (6-16)

#16 Hayesville (18-8) vs. #17 Robbinsville (16-9)

#8 Lincoln Charter (15-9) vs. #25 Polk County (6-17)

#9 Cherokee (21-5) vs. #24 Blue Ridge (13-12)

#5 Albemarle (25-2) vs. #28 South Stokes (6-18)

#12 Gray Stone Day (19-6) vs. #21 Highlands (10-14)

#13 Cherryville (12-13) vs. #20 Pine Lake Prep (12-12)

#4 Union Academy (24-2) vs. #29 Andrews (7-18)

#3 Murphy (22-4) vs. #30 Bradford Prep (11-13)

#14 North Rowan (16-11) vs. #19 Community School of Davidson (15-11)

#6 Alleghany (15-11) vs. #27 Elkin (5-18)

#11 Langtree Charter (24-6) vs. #22 North Stokes (9-15)

#7 Hiwassee Dam (17-10) vs. #26 Swain County (6-17)

#10 Mount Airy (17-6) vs. #23 East Wilkes (6-17)

#15 Mitchell (15-10) vs. #18 Mountain Island Charter (12-10)

#2 Avery County (18-6) vs. #31 Winston-Salem Prep (3-19)

2A WOMEN’S BASKETBALL FIRST-ROUND

EAST

#1 Farmville Central (22-0) vs. #32 Heide Trask (13-11)

#16 Reidsville (18-7) vs. #17 Whiteville (15-9)

#8 Vance County (20-6) vs. #25 Providence Grove (13-12)

#9 Randleman (14-9) vs. #24 Washington (13-10)

#5 East Duplin (25-1) vs. #28 Wheatmore (13-14)

#12 Clinton (20-6) vs. #21 Midway (22-5)

#13 North Lenoir (14-8) vs. #20 Richlands (17-7)

#4 NC School of Science & Math (29-0) vs. #29 South Lenoir (13-11)

#3 Kinston (21-5) vs. #30 North Johnston (14-10)

#14 Roanoke Rapids (18-5) vs. #19 East Davidson (18-6)

#6 East Bladen (26-1) vs. #27 J.F. Webb (15-8)

#11 T.W. Andrews (19-6) vs. #22 North Pitt (17-10)

#7 Croatan (19-2) vs. #26 First Flight (14-5)

#10 Ledford (20-6) vs. #23 Goldsboro (14-9)

#15 SouthWest Edgecombe (19-6) vs. #18 Hertford County (12-13)

#2 Bertie (23-2) vs. #31 West Bladen (15-10)

WEST

#1 Mountain Heritage (23-0) vs. #32 East Gaston (12-13)

#16 West Stanly (14-13) vs. #17 West Davidson (17-8)

#8 Smoky Mountain (14-10) vs. #25 Franklin (13-13)

#9 Forest Hills (16-9) vs. #24 North Davidson (13-12)

#5 Newton-Conover (23-4) vs. #28 North Wilkes (14-12)

#12 West Wilkes (18-7) vs. #21 Patton (18-8)

#13 Bunker Hill (19-8) vs. #20 Pisgah (13-12)

#4 East Burke (21-5) vs. #29 Ashe County (13-11)

#3 Forbush (23-3) vs. #30 North Surry (12-14)

#14 East Henderson (19-6) vs. #19 Shelby (17-7)

#6 Wilkes Central (20-6) vs. #27 West Stokes (14-11)

#11 R-S Central (16-10) vs. #22 South Rowan (13-12)

#7 East Rutherford (21-3) vs. #26 Lexington (14-11)

#10 Surry Central (22-5) vs. #23 Brevard (15-8)

#15 Bandys (16-8) vs. #18 Madison (16-10)

#2 Salisbury (22-4) vs. #31 Fred T. Foard (12-14)

3A WOMEN’S BASKETBALL FIRST-ROUND

EAST

#1 E.E. Smith (26-1) vs. #32 Westover (12-13)

#16 Rocky Mount (18-7) vs. #17 Harnett Central (18-6)

#8 East Wake (19-5) vs. #25 Western Alamance (15-10)

#9 Person (20-5) vs. #24 Southern Alamance (11-13)

#5 Dudley (21-4) vs. #28 Northwood (14-12)

#12 Terry Sanford (20-5) vs. #21 Rockingham County (19-7)

#13 Havelock (18-5) vs. #20 Eastern Guilford (19-8)

#4 Hillside (20-5) vs. #29 New Hanover (11-11)

#3 Jacksonville (19-4) vs. #30 Northeast Guilford (8-15)

#14 Clayton (19-5) vs. #19 Eastern Wayne (19-6)

#6 D.H. Conley (17-6) vs. #27 Fike (12-11)

#11 Union Pines (18-7) vs. #22 Franklinton (16-9)

#7 Hunt (20-3) vs. #26 Walter M. Williams (12-13)

#10 Topsail (19-7) vs. #23 Southern Durham (17-9)

#15 Orange (19-6) vs. #18 Eastern Alamance (16-10)

#2 Southeast Guilford (22-3) vs. #31 Chapel Hill (11-14)

WEST

#1 Erwin (26-1) vs. #32 Southwest Guilford (10-17)

#16 Statesville (20-6) vs. #17 West Rowan (19-6)

#8 North Iredell (18-5) vs. #25 North Buncombe (10-14)

#9 Asheboro (20-7) vs. #24 East Rowan (14-12)

#5 Kings Mountain (21-4) vs. #28 T.C. Roberson (12-13)

#12 North Gaston (21-5) vs. #21 Northern Guilford (20-7)

#13 Mount Tabor (18-8) vs. #20 Watauga (16-9)

#4 Cuthbertson (24-3) vs. #29 Forestview (14-12)

#3 Carson (24-2) vs. #30 Southern Guilford (10-13)

#14 Cox Mill (17-9) vs. #19 Southwestern Randolph (19-6)

#6 Central Cabarrus (16-8) vs. #27 Marvin Ridge (12-11)

#11 Charlotte Catholic (20-7) vs. #22 Weddington (17-9)

#7 Asheville (21-6) vs. #26 Monroe (17-8)

#10 Hickory (17-7) vs. #23 Ashbrook (16-8)

#15 Enka (21-5) vs. #18 Tuscola (17-8)

#2 Freedom (26-1) vs. #31 A.C. Reynolds (7-17)

4A WOMEN’S BASKETBALL FIRST-ROUND

EAST

#1 Wakefield (25-1), BYE

#16 Rolesville (18-7) vs. #17 Green Hope (16-10)

#8 Heritage (22-3), BYE

#9 Leesville Road (21-4) vs. #24 Garner (12-13)

#5 Cary (17-8), BYE

#12 Lumberton (20-6) vs. #21 Middle Creek (12-13)

#4 Holly Springs (18-7), BYE

#13 Apex Friendship (17-6) vs. #20 Athens Drive (15-11)

#3 Laney (26-1), BYE

#14 Millbrook (16-10) vs. #19 Knightdale (14-11)

#6 South Central (23-3), BYE

#11 Hoggard (20-7) vs. #22 Riverside-Durham (11-12)

#7 Pine Forest (21-4), BYE

#10 Jordan (21-3) vs. #23 Overhills (12-8)

#2 Southeast Raleigh (21-5), BYE

#15 Cardinal Gibbons (17-8) vs. #18 Seventy-First (15-8)

WEST

#1 Zebulon B. Vance (25-2), BYE

#16 Hopewell (17-8) vs. #17 South Mecklenburg (17-8)

#8 Ragsdale (22-3), BYE

#9 Mallard Creek (21-5) vs. #24 Myers Park (12-14)

#5 Ardrey Kell (22-5), BYE

#12 Providence (20-5) vs. #21 Berry Academy (12-13)

#4 Butler (25-2), BYE

#13 High Point Central (18-7) vs. #20 Jack Britt (16-9)

#3 Northwest Guilford (20-5), BYE

#14 North Mecklenburg (17-9) vs. #19 Reagan (14-10)

#6 Pinecrest (24-3), BYE

#11 Glenn (18-7) vs. #22 Lake Norman (11-14)

#7 McDowell (17-9), BYE

#10 Hickory Ridge (22-4) vs. #23 Olympic (11-11)

#2 West Forsyth (22-3), BYE

#15 Rocky River (18-4) vs. #18 East Forsyth (16-8)