WITN  | Greenville, NC  | News, Weather, Sports

High School Basketball Playoff Pairings Released

The North Carolina High School Athletic Association released the playoff pairings for the state tournament in high school basketball Saturday.

Click on the link for the full list of pairings.

Boys:
CLASS 1-A
Mideast
16 Rocky Mount Prep (8-14) at 1 East Carteret (22-0)
9 Perquimans (13-9) at 8 Pinetown Northside (19-3)
12 Manteo (12-9) at 5 Camden (17-5)
13 Cape Hatteras (9-12) at 4 Weldon (13-9)
14 Chocowinity Southside (9-13) at 3 Northampton (17-5)
11 Gates (13-9) at 6 Pamlico (15-6)
10 Riverside Martin (12-10) at 7 Robersonville South Creek (12-9)
15 Mattamuskeet (9-13) at 2 Plymouth (16-4)

East
16 Pender (8-14) at 1 Neuse Charter (20-2)
9 Warsaw James Kenan (14-6) at 8 Granville Central (18-4)
12 East Columbus (10-11) at 5 Princeton (16-6)
13 Wallace-Rose Hill (10-12) at 4 Durham Voyager Academy (14-8)
14 Lakewood (9-13) at 3 Whiteville (17-4)
11 Raleigh Charter (11-11) at 6 Durham Kestrel Heights (14-7)
10 Seven Springs Spring Creek (11-10) at 7 Louisburg (11-10)
15 Northwest Halifax (9-13) at 2 Rocky Point Heide Trask (18-4)

CLASS 2-A
EAST
32 South Columbus (11-11) at 1 Trinity (21-1)
17 Elizabeth City Northeastern (18-4) at 16 Wilson Beddingfield (12-8)
25 Bertie (16-6) at 8 Burlington Cummings (17-5)
24 Midway (16-6) at 9 Farmville Central (15-6)
28 Eastern Randolph (14-8) at 5 Kinston (18-4)
21 Franklinton (14-7) at 12 Red Springs (17-5)
20 North Pitt (15-7) at 13 Edenton Holmes (14-6)
29 East Bladen (13-9) at 4 Fairmont (18-4)
30 Roanoke Rapids (12-10) at 3 Southwest Onslow (15-2)
19 Randleman (15-7) at 14 Goldsboro (15-7)
27 West Bladen (14-8) at 6 Clinton (18-4)
22 Carrboro (14-8) at 11 Warren County (18-4)
26 SouthWest Edgecombe (16-6) at 7 Hertford (18-4)
23 North Brunswick (13-9) at 10 Jacksonville Northside (17-3)
18 South Lenoir (15-6) at 15 Graham (14-7)
31 Durham N.C. School of Science and Math (11-11) at 2 Bunn (20-2)

CLASS 3-A
EAST
32 South Brunswick (4-18) at 1 Orange (20-2)
17 Western Guilford (15-7) at 16 Chapel Hill (17-5)
25 Southern Lee (13-9) at 8 Southern Wayne (10-12)
24 Asheboro (13-9) at 9 Eastern Alamance (20-2)
28 Cameron Union Pines (11-11) at 5 West Brunswick (15-6)
21 Smithfield-Selma (8-14) at 12 Cleveland (13-9)
20 Southern Nash (10-12) at 13 Southern Durham (13-9)
29 Mayodan McMichael (11-11) at 4 Erwin Triton (17-5)
30 Eden Morehead (10-12) at 3 Fayetteville Terry Sanford (19-3)
19 Jacksonville (12-10) at 14 West Carteret (12-10)
27 Raleigh Cardinal Gibbons (12-10) at 6 Havelock (14-6)
22 Eastern Guilford (16-6) at 11 Rocky Mount (15-7)
26 Jacksonville White Oak (13-9) at 7 Northeast Guilford (15-7)
23 Wilson Fike (16-6) at 10 Fayetteville Westover (16-6)
18 Northern Guilford (14-8) at 15 Lee Senior (19-3)
31 Eastern Wayne (3-13) at 2 Wilson Hunt (20-2)

CLASS 4-A
EAST
32 Wilmington Ashley (10-12) at 1 Wilmington New Hanover (21-1)
17 Fayetteville Pine Forest (16-6) at 16 Knightdale (18-4)
25 Southeast Raleigh (13-9) at 8 Hoke County (15-7)
24 East Wake (14-8) at 9 Cary Panther Creek (19-3)
28 Hope Mills South View (12-10) at 5 Fayetteville Seventy-First (20-2)
21 Raleigh Leesville Road (13-9) at 12 Durham Jordan (16-6)
20 Lumberton (13-9) at 12 Garner (16-6)
29 Person (12-10) at 4 Raleigh Millbrook (20-2)
30 Greenville D.H. Conley (10-10) at 3 Clayton (20-2)
19 Durham Hillside (14-8) at 14 Greenville Rose (14-6)
27 Cary (12-10) at 6 Winterville South Central (19-3)
22 New Bern (14-4) at 11 Raleigh Broughton (18-4)
26 Durham Riverside (12-10) at 7 Apex (17-5)
23 Wake Forest Heritage (15-7) at 10 Fayetteville E.E. Smith (19-3)
18 Apex Middle Creek (15-7) at 15 Wilmington Hoggard (14-8)
31 Holly Springs (10-12) at 2 Northern Durham (21-1)

Girls:
CLASS 1-A
East
16 Chocowinity Southside (8-13) at 1 Riverside Martin (22-0)
9 Jones (13-9) at 8 Northampton (12-8)
12 Manteo (14-7) at 5 Tarboro (14-8)
13 Pinetown Northside (10-10) at 4 Plymouth (15-4)
14 Columbia (10-11) at 3 Pamlico (18-3)
11 Ocracoke (15-7) at 6 East Carteret (13-9)
10 Southeast Halifax (10-11) at 7 Perquimans (14-8)
15 Camden (9-13) at 2 Gates (21-1)

Mideast
16 North Edgecombe (9-14) at 1 Granville Central (19-0)
9 Whiteville (11-9) at 8 Princeton (14-8)
12 Durham Kestrel Heights (13-9) at 5 Wallace-Rose Hill (6-15)
13 Northwest Halifax (12-10) at 4 East Columbus (16-5)
14 Gaston KIPP Pride (11-11) at 3 Franklin Academy (20-2)
11 Lakewood (14-8) at 6 Weldon (16-4)
10 Raleigh Charter (12-10) at 7 Warsaw James Kenan (15-5)
15 Rocky Point Heide Trask (9-13) at 2 Rosewood (21-1)

CLASS 2-A
EAST
32 St. Pauls (10-12) at 1 Reidsville (19-0)
17 Goldsboro (11-11) at 16 Burlington Cummings (10-9)
25 West Bladen (12-9) at 8 Wilson Beddingfield (17-3)
24 Carrboro (6-16) at 9 Red Springs (12-10)
28 Newport Croatan (11-9) at 5 Southern Vance (20-2)
21 Elizabeth City Northeastern (8-10) at 12 East Duplin (17-5)
20 North Brunswick (13-8) at 13 North Pitt (17-5)
29 Warren County (11-11) at 4 East Bladen (21-1)
30 Dixon (11-11) at 3 Bertie (21-1)
19 Providence Grove (14-8) at 14 Pasquotank (14-8)
27 Durham School of the Arts (11-9) at 6 Kinston (18-2)
22 Washington (7-10) at 11 Bunn (17-5)
26 Kill Devil Hills First Flight (12-9) at 7 High Point T.W. Andrews (19-3)
23 North Lenoir (9-13) at 10 Clinton (20-2)
18 Franklinton (14-7) at 15 Trinity Wheatmore (12-10)
31 Midway (10-12) at 2 Jacksonville Northside (18-0)

CLASS 3-A
EAST
32 Hampstead Topsail (6-15) at 1 Chapel Hill (22-0)
17 Hillsborough Cedar Ridge (14-8) at 16 Swansboro (15-6)
25 Rockingham County (12-10) at 8 West Brunswick (6-14)
24 Southern Wayne (14-8) at 9 Northern Guilford (19-3)
28 Hope Mills Gray’s Creek (10-12) at 5 Burlington Walter Williams (20-2)
21 Nash Central (16-6) at 12 Rocky Mount (14-8)
20 Fayetteville Westover (9-13) at 13 Havelock (13-9)
29 Southern Durham (10-12) at 4 Cameron Union Pines (20-2)
30 Jacksonville (8-11) at 3 West Craven (21-1)
19 Cleveland (13-9) at 14 Erwin Triton (9-13)
27 Northeast Guilford (11-11) at 6 South Johnston (19-3)
22 Pittsboro Northwood (16-6) at 11 Fayetteville Terry Sanford (17-5)
26 Southern Lee (11-11) at 7 Eastern Wayne (10-7)
23 Eastern Guilford (15-7) at 10 Raleigh Cardinal Gibbons (19-3)
18 Wilson Hunt (14-8) at 15 Eastern Alamance (17-5)
31 Wilson Fike (9-13) at 2 Northern Nash (22-0)

CLASS 4-A
EAST
32 Raleigh Wakefield (10-12) at 1 Raleigh Millbrook (21-1)
17 Fayetteville Seventy First (19-3) at 16 Wilmington New Hanover (14-8)
25 Clayton (16-6) at 8 Wilmington Ashley (14-8)
24 Fayetteville Jack Britt (17-5) at 9 Scotland (11-8)
28 Wilmington Hoggard (13-9) at 5 Durham Hillside (18-4)
21 Raleigh Athens Drive (15-7) at 12 Raleigh Broughton (19-3)
20 Lumberton (15-7) at 13 Hope Mills South View (18-4)
29 Cary Panther Creek (12-10) at 4 Southern Alamance (20-2)
30 Cary Green Hope (11-11) at 3 Cary (20-2)
19 Durham Riverside (16-6) at 14 Greenville D.H. Conley (16-6)
27 Greenville Rose (12-8) at 6 Fayetteville E.E. Smith (18-4)
22 Wake Forest (11-11) at 11 Apex (19-3)
26 Holly Springs (15-7) at 7 Winterville South Central (16-6)
23 Wilmington Laney (19-3) at 10 East Wake (20-2)
18 Knightdale (17-5) at 15 Durham Jordan (15-7)
31 Northern Durham (10-11) at 2 Southeast Raleigh (21-1)


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WITN

275 E. Arlington Blvd. Greenville, NC 27858 252-439-7777
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 246697171