ARCHIVED STORY: Second Round Pairings For NC High School Football Playoffs

ARCHIVED STORY FROM 2008.

Second-round pairings for North Carolina High School Athletic Association football playoffs:

CLASS 4-AA

EAST
(10) West Johnston/(7) Apex winner at (2) Wilmington Hoggard
(6) Lumberton at (3) Wake Forest-Rolesville
(9) Raleigh Millbrook/(8) Garner winner at (1) Fayetteville Britt
(5) Raleigh Leesville Road at (4) Hope Mills South View

WEST

(7) Huntersville Hopewell at (2) East Forsyth
(11) Northwest Guilford/(6) Richmond County winner at (3) West Charlotte
(8) East Mecklenburg at (1) Charlotte Independence
(13) Charlotte Providence at (5) Matthews Butler

CLASS 4-A

EAST

(10) Smithfield-Selma/(7) Apex Middle Creek winner vs. (15) Cary/(2)
Southeast Raleigh winner
(6) Durham Hillside at (3) Southern Durham
(8) Fayetteville Byrd at (1) Fuquay-Varina
(13) Fayetteville Cape Fear at (5) New Hanover County

WEST

(7) Winston-Salem Reynolds at (2) Asheville Reynolds
(11) South Mecklenburg at (3) Shelby Crest
(8) Fayetteville Seventy-First at (1) Winston-Salem Mt. Tabor
(13) Fayetteville Westover at (5) Greensboro Page

CLASS 3-AA

EAST

(10) Wilson Fike at (2) Greensboro Dudley
(11) Western Guilford at (3) Jamestown Ragsdale
(8) Northeast Guilford at (1) Harnett Central
(12) Spring Lake Overhills at (4) Northern Vance

WEST

(7) Mooresville at (2) Kings Mountain
(6) Charlotte Olympic at (3) Anson County
(8) Asheville Erwin at (1) Charlotte Catholic
(12) Waxhaw Marvin Ridge at (4) Kannapolis Brown

CLASS 3-A

EAST

(7) Washington at (2) West Craven
(6) SouthWest Edgecombe at (3) Kinston
(8) Oxford Webb at (1) Rocky Mount
(5) Eastern Alamance at (4) Hertford County

WEST

(7) High Point Andrews at (2) Belmont South Point
(6) Asheville vs. (14) Gastonia Huss/(3) Waynesville Tuscola
winner
(8) Statesville at (1) West Rowan
(12) North Buncombe at (4) Winston-Salem Carver

CLASS 2-AA

EAST

(10) Raleigh Gibbons at (2) Marshville Forest Hills
(11) South Brunswick vs. (14) Central Davidson/(3) Orange County winner
(9) North Pitt at (1) Reidsville
((5) West Stokes at (4) Pittsboro Northwood

WEST

(10) Mt. Pleasant at (2) East Henderson
(6) Canton Pisgah at (3) Lenoir Hibriten
(8) Lincolnton at (1) East Lincoln
(12) Catawba Bandys at (4) Shelby

CLASS 2-A

EAST

(10) North Brunswick vs. (15) Whiteville/(2) Jacksonville
Northside winner
(11) Clinton/(6) Northwest Halifax winner at (3) Elizabeth City Northeastern
(8) Franklinton at (1) Tarboro
(5) Goldsboro at (4) Bunn

WEST

(10) Monroe/(7) Bessemer City winner at (2) Newton-Conover
(11) Wilkes Central/(6) West Bladen winner at (3) Burnsville Mountain
Heritage
(8) Lexington at (1) South Columbus
(5) West Davidson at (4) Boonville Starmount

CLASS 1-AA

EAST

(7) Hampstead Topsail at (2) East Bladen
(6) Pender County at (3) Louisburg
(8) Dunn Midway at (1) Warsaw Kenan
(5) Ayden-Grifton at (4) Camden County

WEST

(7) East Surry at (2) Murphy
(6) Siler City Jordan-Matthews at (3) Hendersonville
(8) West Montgomery winner at (1) Thomasville
(12) Swain County vs. (13) South Stokes/(4) Albemarle winner

CLASS 1-A

EAST

(10) Perquimans County at (2) Creswell
(11) Northampton-West vs. (14) Pinetown Northside/(3) Williamston winner
(8) Manteo at (1) Jones County
(5) Plymouth at (4) Weldon

WEST

(7) Hobbton at (2) Elkin
(6) North Duplin at (3) Robbinsville
(8) South Stanly at (1) Mt. Airy
(5) Lakewood at (4) Cherokee


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WITN

275 E. Arlington Blvd. Greenville, NC 27858 252-439-7777
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 34589764 - witn.com/a?a=34589764