Election Results - Click to Expand

Select Race
Return To Top

Aurora Commissioner - 2 winners

County: Beaufort Total Votes: 228 Reporting: 1 of 1 precinct
John Farrow 93
41%
Winner Winner
W.C. Boyd Jr. 78
34%
Winner Winner
Michael (Jimbo) Ireland 57
25%
Return To Top

Belhaven Alderman East End - 2 winners

County: Beaufort Total Votes: 1,348 Reporting: 1 of 1 precinct
Charles Boyette 369
27%
Amos Wilson 341
25%
Vic Cox (i) 329
24%
Shane Hubers 309
23%
Return To Top

Belhaven Alderman West End - 1 winner

County: Beaufort Total Votes: 705 Reporting: 1 of 1 precinct
Ricky Credle 365
52%
Winner Winner
Robert Stanley (i) 340
48%
Return To Top

Belhaven Mayor

County: Beaufort Total Votes: 708 Reporting: 1 of 1 precinct
Adam O'Neal (i) 383
54%
Winner Winner
Ricky Radcliffe 325
46%
Return To Top

Chocowinity Commissioner - 2 winners

County: Beaufort Total Votes: 154 Reporting: 2 of 2 precincts
Curt Jenkins 57
37%
Casey Langley 44
29%
Arlene Jones (i) 40
26%
M.L. Dunbar (i) 13
8%
Return To Top

Washington Council - 5 winners

County: Beaufort Total Votes: 4,267 Reporting: 7 of 7 precincts
Virginia Finnerty 789
18%
Winner Winner
William Pitt (i) 661
15%
Winner Winner
Richard Louis Brooks (i) 660
15%
Winner Winner
Douglas Mercer (i) 618
14%
Winner Winner
Larry Beeman (i) 584
14%
Winner Winner
Gil Davis 557
13%
Ty Carter 398
9%
Return To Top

Washington Mayor

County: Beaufort Total Votes: 1,058 Reporting: 7 of 7 precincts
Mac Hodges (i) 863
82%
Winner Winner
Ronald Lundy 195
18%
Return To Top

Roxobel Commissioner - 4 winners

County: Bertie Total Votes: 352 Reporting: 1 of 1 precinct
David Baisey 52
15%
Manuel Lee Joyner Sr. 48
14%
Sammy Pruden 46
13%
Carolyn Bracy 44
12%
H.C. Boschen 41
12%
Alton Parker 38
11%
Carroll Minton 29
8%
Stanley Harrell 28
8%
Gene Mitchell 26
7%
Return To Top

Roxobel Mayor

County: Bertie Total Votes: 99 Reporting: 1 of 1 precinct
Alvin Simmons 52
53%
Gary Johnson (i) 47
47%
Return To Top

Windsor Commissioner - 3 winners

County: Bertie Total Votes: 709 Reporting: 1 of 1 precinct
Lawrence Carter Jr. (i) 229
32%
Winner Winner
Cathy Wilson (i) 220
31%
Winner Winner
Bobby Brown (i) 169
24%
Winner Winner
T.R. (Buddy) Shaw Jr. 91
13%
Return To Top

Beaufort Commissioner - 3 winners

County: Carteret Total Votes: 1,755 Reporting: 3 of 3 precincts
Sharon Harker 419
24%
Winner Winner
Marianna Hollinshed (i) 365
21%
Winner Winner
John Hagle (i) 330
19%
Winner Winner
Deborah Van Dyken 306
17%
Russell Lewis 185
11%
Richard Olsen 150
9%
Return To Top

Beaufort Mayor

County: Carteret Total Votes: 616 Reporting: 3 of 3 precincts
Richard Stanley (i) 476
77%
Winner Winner
Louis Hicks Jr. 140
23%
Return To Top

Bogue Mayor

County: Carteret Total Votes: 164 Reporting: 2 of 2 precincts
Ricky Taylor 112
68%
Winner Winner
Michael Panzarella 52
32%
Return To Top

Cape Carteret Commissioner - 3 winners

County: Carteret Total Votes: 1,383 Reporting: 2 of 2 precincts
Charlie Evans 352
25%
Winner Winner
Don Miller 327
24%
Winner Winner
Doreen Saunders (i) 300
22%
Winner Winner
Vandy Cannon 205
15%
Richard Hunt (i) 199
14%
Return To Top

Cape Carteret Mayor

County: Carteret Total Votes: 496 Reporting: 2 of 2 precincts
Dave Fowler (i) 282
57%
Winner Winner
Jim Nalitz 214
43%
Return To Top

Emerald Isle Commissioner - 3 winners

County: Carteret Total Votes: 2,735 Reporting: 2 of 2 precincts
Floyd Messer Jr. (i) 626
23%
Winner Winner
Stephen Finch 476
17%
Winner Winner
Candace Dooley 423
15%
Winner Winner
Mark Judson Taylor 370
14%
Ryan Ayre 359
13%
Mike Campbell 310
11%
Don Wells 171
6%
Return To Top

Morehead City Council - 3 winners

County: Carteret Total Votes: 1,085 Reporting: 6 of 6 precincts
Bill Taylor (i) 309
28%
Winner Winner
Diane Warrender (i) 304
28%
Winner Winner
Harvey Walker (i) 283
26%
Winner Winner
Sidney Hargrove Jr. 189
17%
Return To Top

Peletier Commissioner - 2 winners

County: Carteret Total Votes: 84 Reporting: 1 of 1 precinct
Bill Norris III (i) 38
45%
Winner Winner
David Bragg (i) 33
39%
Winner Winner
Phillip Rhue Terry 13
15%
Return To Top

Pine Knoll Shores Commissioner - 2 winners

County: Carteret Total Votes: 809 Reporting: 2 of 2 precincts
Clark Edwards (i) 342
42%
Winner Winner
Ted Goetzinger 258
32%
Winner Winner
Bob Danehy (i) 209
26%
Return To Top

Bridgeton Mayor

County: Craven Total Votes: 92 Reporting: 1 of 1 precinct
Rodman Williams (i) 71
77%
Winner Winner
Robert Earl Toler 21
23%
Return To Top

Dover Alderman - 5 winners

County: Craven Total Votes: 524 Reporting: 1 of 1 precinct
Theodore Bright 87
17%
Winner Winner
Gary Whitley 85
16%
Winner Winner
Bobby Pollard 79
15%
Winner Winner
William Randy Mitchell 70
13%
Winner Winner
Woodrow (Maxie) Davenport Jr. 61
12%
Winner Winner
Billy Hoffman 56
11%
Daniel New 47
9%
John Wetherington III 39
7%
Return To Top

Dover Mayor

County: Craven Total Votes: 132 Reporting: 1 of 1 precinct
John Wetherington Jr. 84
64%
Winner Winner
Charles Barrow 48
36%
Return To Top

Havelock Commissioner - 3 winners

County: Craven Total Votes: 1,541 Reporting: 1 of 1 precinct
Danny Walsh (i) 361
23%
Winner Winner
Pete Van Vliet (i) 328
21%
Winner Winner
Karen Lewis (i) 255
17%
Winner Winner
Michele Leo 210
14%
Nick Patel 165
11%
George Corbin (i) 117
8%
Clint Jones 105
7%
Return To Top

River Bend Council - 2 winners

County: Craven Total Votes: 2,005 Reporting: 1 of 1 precinct
William Camp 593
30%
Winner Winner
Pat Yocum 571
28%
Winner Winner
Barbara Maurer (i) 455
23%
Egon Lippert 386
19%
Return To Top

River Bend Mayor

County: Craven Total Votes: 1,034 Reporting: 1 of 1 precinct
John Kirkland (i) 525
51%
Winner Winner
Lonnie Daw 509
49%
Return To Top

Trent Woods Commissioner - 3 winners

County: Craven Total Votes: 863 Reporting: 1 of 1 precinct
Bill Joiner (i) 258
30%
Winner Winner
Dan Murphy (i) 253
29%
Winner Winner
Shane Turney (i) 253
29%
Winner Winner
Alice Wilson 99
11%
Return To Top

Beulaville Commissioner - 3 winners

County: Duplin Total Votes: 783 Reporting: 1 of 1 precinct
Byron Thomas 184
23%
Winner Winner
Russell Lanier III 175
22%
Winner Winner
Kenneth Whaley (i) 154
20%
Winner Winner
Doug Brown (i) 141
18%
Kay Miller 129
16%
Return To Top

Greenevers Mayor

County: Duplin Total Votes: 115 Reporting: 1 of 1 precinct
Clifton Williams 71
62%
Winner Winner
Jackial (Jackie) Swinson 44
38%
Return To Top

Magnolia Mayor

County: Duplin Total Votes: 85 Reporting: 1 of 1 precinct
Gwendolyn Vann (i) 51
60%
Winner Winner
Larry (Mac) McLean 34
40%
Return To Top

Magnolia Unfortified Wine Off Premises

County: Duplin Total Votes: 67 Reporting: 1 of 1 precinct
Against 41
61%
Winner Winner
For 26
39%
Return To Top

Magnolia Unfortified Wine On Premises

County: Duplin Total Votes: 73 Reporting: 1 of 1 precinct
Against 41
56%
Winner Winner
For 32
44%
Return To Top

Magnolia Unfortified Wine

County: Duplin Total Votes: 81 Reporting: 1 of 1 precinct
Against 45
56%
For 36
44%
Return To Top

Rose Hill Commissioner - 3 winners

County: Duplin Total Votes: 390 Reporting: 1 of 1 precinct
Eric Short 118
30%
Kellon Raynor 100
26%
Tyrone Fennell (i) 91
23%
Marty Bostic 81
21%
Return To Top

Wallace Council - 3 winners

County: Duplin Total Votes: 511 Reporting: 1 of 1 precinct
William Carter (i) 136
27%
Jason Wells 134
26%
David Hepler (i) 123
24%
Greg Cave (i) 118
23%
Return To Top

Warsaw Commissioner - 3 winners

County: Duplin Total Votes: 595 Reporting: 1 of 1 precinct
Owen Martin Jr. (i) 171
29%
Winner Winner
Scotty Levon Smith (i) 161
27%
Winner Winner
Peggy O'Neal Doran 141
24%
Winner Winner
Tommy Jones (i) 122
21%
Return To Top

Warsaw Malt Beverage

County: Duplin Total Votes: 291 Reporting: 1 of 1 precinct
For 157
54%
Winner Winner
Against 134
46%
Return To Top

Snow Hill Commissioner - 2 winners

County: Greene Total Votes: 766 Reporting: 2 of 2 precincts
Lorrine Washington (i) 345
45%
Winner Winner
Donnell Hagans (i) 308
40%
Winner Winner
Salvador Tinoco 83
11%
David Haywood 30
4%
Return To Top

Snow Hill Mixed Beverage

County: Greene Total Votes: 413 Reporting: 2 of 2 precincts
Against 263
64%
Winner Winner
For 150
36%
Return To Top

Walstonburg Commissioner - 5 winners

County: Greene Total Votes: 131 Reporting: 1 of 1 precinct
Brenda Haymond 31
24%
Winner Winner
Gary Langston 31
24%
Winner Winner
Ronald Turner 30
23%
Winner Winner
Bonnie Riddle 19
15%
Winner Winner
Robert Hicks 17
13%
Winner Winner
Jacky Adkins 3
2%
Return To Top

Walstonburg Mayor

County: Greene Total Votes: 41 Reporting: 1 of 1 precinct
Susan McKeel Casper 33
80%
Winner Winner
Robert Bishop 8
20%
Return To Top

Trenton Charter Amendment

County: Jones Total Votes: 48 Reporting: 2 of 2 precinct
No 40
83%
Winner Winner
Yes 8
17%
Return To Top

Kinston Council - 3 winners

County: Lenoir Total Votes: 8,919 Reporting: 13 of 13 precincts
Felicia "Nikki" Soloman 2,362
26%
Winner Winner
Sammy Aiken (i) 1,453
16%
Winner Winner
Gordon Vermillion 1,413
16%
Winner Winner
Kelly Jarman (i) 1,052
12%
Tharol Branch 1,024
11%
Steve Ragan 757
8%
Michael Davis 598
7%
Lennie Peterson 260
3%
Return To Top

La Grange Commissioner - 3 winners

County: Lenoir Total Votes: 920 Reporting: 1 of 1 precinct
Larry Gladney (i) 277
30%
Winner Winner
Albert Gray (i) 256
28%
Winner Winner
Clifton Harrison (i) 256
28%
Winner Winner
Curt Boone 131
14%
Return To Top

Oak City Commissioner - 5 winners

County: Martin Total Votes: 435 Reporting: 1 of 1 precinct
Eddie Brown (i) 90
21%
Winner Winner
Dinah Gradis (i) 83
19%
Winner Winner
Vonetta Porter (i) 74
17%
Winner Winner
Joey Brown 73
17%
Winner Winner
Jeff Haislip (i) 69
16%
Winner Winner
J.C. Edwards 46
11%
Return To Top

Oak City Mayor

County: Martin Total Votes: 144 Reporting: 1 of 1 precinct
William Stalls (i) 93
65%
Winner Winner
Valerie Cotten-Thompson 51
35%
Return To Top

Jamesville Commissioner - 2 winners

County: Martin Total Votes: 86 Reporting: 1 of 1 precincts
Write-in Candidate 31
36%
Mary Allen (i) 16
19%
Willis Williams 15
17%
Dennis Anton (i) 12
14%
Bobby Sexton (i) 12
14%
Return To Top

Parmele Mayor

County: Martin Total Votes: 73 Reporting: 2 of 2 precincts
Jerry McCrary 46
63%
Winner Winner
Walter Willet 27
37%
Return To Top

Parmele Commissioner - 5 winners

County: Martin Total Votes: 325 Reporting: 2 of 2 precincts
Glenda Barnes 74
23%
Lula Council 59
18%
Doris Jackson (i) 55
17%
Curtis Willet 48
15%
Richard Andrews (i) 47
14%
Peggy Wilson (i) 42
13%
Return To Top

Robersonville Council District One - 2 winners

County: Martin Total Votes: 206 Reporting: 2 of 2 precincts
Eugene Roberson Jr. (i) 78
38%
Toby Casper (i) 66
32%
Richard Sink 62
30%
Return To Top

Robersonville Council At-Large

County: Martin Total Votes: 210 Reporting: 2 of 2 precincts
Claudie Wilkins 111
53%
Winner Winner
John Jenkins Jr. (i) 99
47%
Return To Top

Williamston Commissioner At-Large

County: Martin Total Votes: 1,003 Reporting: 2 of 2 precincts
Ronell Rodgers 611
61%
Winner Winner
Herman Daniels (i) 392
39%
Return To Top

Williamston Mayor

County: Martin Total Votes: 1,046 Reporting: 2 of 2 precincts
Joyce Whichard-Brown 646
62%
Winner Winner
Tommy Roberson (i) 386
37%
Dennis Leggett 14
1%
Return To Top

Holly Ridge Councilman - 3 winners

County: Onslow Total Votes: 285 Reporting: 2 of 2 precincts
Pamala Hall 76
27%
Winner Winner
Carolyn Stanley (i) 75
26%
Winner Winner
Rena Bragg (i) 68
24%
Winner Winner
Deb Hill (i) 43
15%
Dawneva Evans 23
8%
Return To Top

North Topsail Beach Alderman - 2 winners

County: Onslow Total Votes: 368 Reporting: 1 of 1 precinct
Joann McDermon 110
30%
Winner Winner
Walter Yurek 94
26%
Winner Winner
Tom Leonard (i) 83
23%
Suzanne Gray (i) 81
22%
Return To Top

North Topsail Beach Mayor

County: Onslow Total Votes: 191 Reporting: 1 of 1 precinct
Fred Burns 97
51%
Winner Winner
Daniel Tuman (i) 78
41%
Donald Martin 16
8%
Return To Top

Surf City Councilman - 3 winners

County: Onslow and Pender Total Votes: 801 Reporting: 3 of 3 precincts
William "Buddy" Fowler (i) 223
28%
Donald Ray Helms(i) 176
22%
Nelva Albury (i) 163
20%
Donna Thigpen 154
19%
Garry Noel 85
11%
Return To Top

Swansboro Charter Amendment

County: Onslow Total Votes: 534 Reporting: 1 of 1 precinct
No 373
70%
Winner Winner
Yes 161
30%
Return To Top

Swansboro Commissioner - 3 winners

County: Onslow Total Votes: 1,489 Reporting: 1 of 1 precinct
Frank Tursi 304
20%
Winner Winner
Roy Herrick 239
16%
Winner Winner
John Lister (i) 230
15%
Winner Winner
June Buchanan 162
11%
S.D. "Junior" Freeman 156
10%
Jim Allen (i) 155
10%
Gery Boucher (i) 127
9%
Steve Overby 116
8%
Return To Top

Alliance Commissioner - 5 winners

County: Pamlico Total Votes: 180 Reporting: 1 of 1 precincts
Frank Willis 39
22%
Will Riggs 35
19%
Mike Cuthrell 27
15%
Louis Daniels 27
15%
Heather Riggs 27
15%
Arthur Kelly 25
14%
Return To Top

Grantsboro Mayor

County: Pamlico Total Votes: 53 Reporting: 1 of 1 precincts
Alfred Cahoon (i) 31
58%
Winner Winner
Peggy Dixon Padrick 22
42%
Return To Top

Oriental Commissioner - 5 winners

County: Pamlico Total Votes: 1,507 Reporting: 1 of 1 precincts
Allen Price 283
19%
David White (i) 236
16%
Charlie Overcash (i) 212
14%
Barb Venturi (i) 222
15%
Sandy Winfrey (i) 202
13%
Gwendolyn Gibbs 199
13%
Larry Summers (i) 153
10%
Return To Top

Vandemere Commissioner - 5 winners

County: Pamlico Total Votes: 285 Reporting: 1 of 1 precincts
Carolyn Jones (i) 56
20%
Steve Lacy (i) 42
15%
Russ Hudson 42
15%
Dave DeSalvo (i) 41
14%
Margaret Rose (i) 37
13%
David Howlett (i) 35
12%
Brenda Heiberg 32
11%
Return To Top

Ayden Commissioner Ward 2

County: Pitt Total Votes: 752 Reporting: 2 of 2 precincts
Mary Alice Davenport (i) 577
77%
Winner Winner
Derrick Small 175
23%
Return To Top

Ayden Mayor

County: Pitt Total Votes: 766 Reporting: 2 of 2 precincts
Steve Tripp (i) 512
67%
Winner Winner
Raymond Langley 254
33%
Return To Top

Farmville Commissioner - 3 winners

County: Pitt Total Votes: 2,831 Reporting: 2 of 2 precincts
Hunter Walters 604
21%
Brenda Elks 603
21%
John Moore (i) 603
21%
Georgia Lanier 542
19%
Richard Hicks (i) 479
17%
Return To Top

Farmville Mayor

County: Pitt Total Votes: 1,152 Reporting: 2 of 2 precincts
Bobby Evans 479
42%
Winner Winner
Bert Smith 340
30%
Etsil Mason (i) 333
29%
Return To Top

Fountain Commissioner - 2 winners

County: Pitt Total Votes: 206 Reporting: 1 of 1 precinct
Doris Jean Edwards 76
37%
Gloria Kesler 66
32%
Amy Joslin 64
31%
Return To Top

Fountain Mayor

County: Pitt Total Votes: 127 Reporting: 1 of 1 precinct
Shirley Mitchell (i) 68
54%
Winner Winner
Bill Anderson 59
46%
Return To Top

Grifton Commissioner - 3 winners

County: Pitt and Lenoir Total Votes: 954 Reporting: 23 of 23 precincts
Mary Grace Bright (i) 194
20%
Johnny Craft 178
19%
William Barnes Jr. (i) 168
18%
Mary Newton Moore 152
16%
Annie Harrison 136
14%
Gene Coley 126
13%
Return To Top

Grimesland Alderman - 5 winners

County: Pitt Total Votes: 251 Reporting: 1 of 1 precinct
Gerald Whitley (i) 47
19%
Kyle Hodges 45
18%
Eleanor Farr 44
18%
Tim Leach 35
14%
Tom Dixon (i) 25
10%
Dan Price (i) 21
8%
Terry Hinton 12
5%
Mitchell Holloman 12
5%
Jaime Moles 10
4%
Return To Top

Greenville Bonds

County: Pitt Total Votes: 9,152 Reporting: 28 of 28 precincts
Yes 6,451
70%
Winner Winner
No 2,701
30%
Return To Top

Greenville City Council At-Large

County: Pitt Total Votes: 9,051 Reporting: 28 of 28 precincts
Calvin Mercer (i) 4,656
51%
Winner Winner
Erik Anderson 3,522
39%
Angela Shackleford Williams 873
10%
Return To Top

Greenville City Council District 1

County: Pitt Total Votes: 1,204 Reporting: 13 of 13 precincts
Kandie Smith (i) 954
79%
Winner Winner
Patrice Barrow 250
21%
Return To Top

Greenville City Council District 3

County: Pitt Total Votes: 1,614 Reporting: 7 of 7 precincts
McLean Godley 849
53%
Winner Winner
Marion Blackburn (i) 765
47%
Return To Top

Greenville City Council District 4

County: Pitt Total Votes: 2,720 Reporting: 9 of 9 precincts
Rick Smiley (i) 1,647
61%
Winner Winner
Terrence Boardman 1,073
39%
Return To Top

Greenville City Council District 5

County: Pitt Total Votes: 2,397 Reporting: 8 of 8 precincts
P.J. Connelly 1,262
53%
Winner Winner
Rick Croskery (i) 1,135
47%
Return To Top

Greenville Mayor

County: Pitt Total Votes: 9,507 Reporting: 28 of 28 precincts
Allen Thomas (i) 6,034
63%
Winner Winner
Donna Whitley 2,897
30%
Ernest Reeves 576
6%
Return To Top

Simpson Mayor

County: Pitt Total Votes: 101 Reporting: 1 of 1 precinct
David Boyd Jr. (i) 78
77%
Winner Winner
Chris McFarland 23
23%
Return To Top

Winterville Council - 3 winners

County: Pitt Total Votes: 2,941 Reporting: 3 of 3 precincts
Tony Moore (i) 675
23%
Winner Winner
Ron Cooper (i) 486
17%
Winner Winner
Veronica Roberson (i) 448
15%
Winner Winner
Justin Tart 412
14%
Stephen Credle 399
14%
Valerie Burney Cox 292
10%
Michelle Joyner 150
5%
Perry Smith 79
3%
Return To Top

Columbia Mayor

County: Tyrrell Total Votes: 144 Reporting: 1 of 1 precincts
F. Michael Griffin (i) 88
61%
Winner Winner
Mike Crowder 56
39%
Return To Top

Plymouth Council Ward One - 2 winners

County: Washington Total Votes: 436 Reporting: 2 of 2 precincts
Joey Thompson (i) 127
29%
Winner Winner
John Tharps Sr. (i) 137
31%
Winner Winner
Daniel Laino 91
21%
Norvilla Norman 49
11%
Nina Owens 32
7%
Return To Top

Plymouth Council Ward Two - 2 winners

County: Washington Total Votes: 430 Reporting: 3 of 3 precincts
Danny Wobbleton (i) 149
35%
Winner Winner
James Arnold (i) 128
30%
Winner Winner
Gregory Boston 91
21%
Travis Spruill 49
11%
Justin Merritt 13
3%
Return To Top

Plymouth Council Ward Three - 2 winners

County: Washington Total Votes: 442 Reporting: 1 of 1 precincts
Mary Ann Byers (i) 119
27%
Joseph Womble 112
25%
Mary Nixon (i) 109
25%
Arlene Adams Basnight 102
23%
Return To Top

Plymouth Mayor

County: Washington Total Votes: 816 Reporting: 3 of 3 precincts
Brian Roth (i) 523
64%
Winner Winner
Latoya Howell-Coffield 170
21%
Larry Jones 93
11%
Harry Lipford-Ford 25
3%
David Donnell Simmons 5
1%
Return To Top

Roper Council - 2 winners

County: Washington Total Votes: 320 Reporting: 1 of 1 precincts
Danny Reynolds 140
44%
Winner Winner
Robert Mallory 116
36%
Winner Winner
Jack Horton Sr. 64
20%
Return To Top

Roper Mayor

County: Washington Total Votes: 201 Reporting: 1 of 1 precincts
Denise Blount 147
73%
Winner Winner
Estelle (Bunny) Sanders 54
27%
WITN

275 E. Arlington Blvd. Greenville, NC 27858 252-439-7777
Copyright © 2002-2016 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability
Gray Television, Inc.